Kim Kimdir?™ Biyografi Bankası - FORSNET
Biyografi Bankası 15.Yıl
Arama Tüm Kişiler Yasal Uyarı Biyografimi Yayınla Kişi Ekle Ana Sayfa 
Sitemizde kayıtlı 6156 kişi bulunmaktadır.
Tümünün listesi»

  Kategoriler
Askerler
Basın-Yayın
Bilim-Teknoloji
Bilişim
Devlet-Siyaset
Din
Düşünürler
Edebiyat
Eğitim
Hukuk
İş Dünyası-Ekonomi
Magazin-Eğlence
Moda Dünyası
Organize Suçlar
Özel Başlıklar
Sağlık
Sanat
Spor
ToplumGeonorm Mühendislik

Göynüklü
Zeytin & Zeytinyağı  Bir Kişi...
Uğur  Sözkesen
Uğur Sözkesen

1967 yılında Ermenek’te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Ermenek’te tamamladı. 1985 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ma... 

 
Arkadaşına Gönder   Yazdırmaya uygun sayfa

Mert Kerem Salman (1973 - .... )

Mert Kerem Salman (1973 -  .... )

1973 yılında İstanbul'da doğan Mert Kerem Salman, ilkokulu Kıbrıs, Ankara ve İstanbul'da 4 değişik okulda tamamladı. Ortaokul ve liseyi, Devlet Parasız Yatılı sınavlarını dereceyle kazanarak girdiği Şile 50. Yıl Devlet Parasız Yatılı Okulu'nda bitirdi. 1990'da Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde lisans eğitimine başladı.  

Salman'ın profesyonel iş hayatı, henüz üniversite sınav sonuçları açıklanmadan lise mezuniyeti sonrası başladı. 1990'da Bank Asya'nın şu anki ortaklarından İbrahim Sayın'la birlikte IDB Yazılım'da sermaye piyasalarına dair programlar üzerine çalıştı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) tebliğleri, aracı kurum ve bankaların istekleri doğrultusunda yazılan IDB Borsa programının yazılımına ve eğitimine katkıda bulundu. Bu dönemde teknik analiz, özel dersanelere yönelik programlar, Sabah Grubu'nun halka açık hisseleri için takip programı, algoritmik trading üzerine programlar yazdı. Kullandığı teknolojiyi daha ileri boyuta taşıyarak Türkiye'de ilk portföy yönetim programını hazırladı. Program, 90'a yakın portföy yönetim şirketi, aracı kurum ve banka tarafından satın alındı.

Salman, 1994 yılında üniversite öğrenciliği ile çalışma hayatını birlikte sürdürürken; müdürlüğünü Prof. Dr. Nazım Ekren'in yaptığı, finans sektörüne MA ve PhD diplomalı uzman yetiştiren Türkiye'deki ilk ve tek enstitü olan Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü'nde düzenlenen Borsa Üst Düzey Eğitim Kursları'nda eğitmenlik yaptı. İMKB'nin Hisse Senetleri Piyasası Üye temsilciği eğitimine katıldı. 1995 yılında Tansu Çiller başbakanlığı döneminde kurulması planlanan ancak Şubat 2005'te açılan vadeli opsiyon borsasında işlem yapma yetkisini alan ilk 16 kişiden biri oldu. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Sınavlarına katılarak Portföy Yöneticiliğine hak kazandı.

1995 yılından itibaren, eski İMKB başkanlarından Tuncay Artun'un kurucusu olduğu Değer Menkul Değerler, Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Menkul Değerler, Halit Cıngıllıoğlu'na ait Alfa Menkul Değerler gibi çeşitli aracı kuruluşlarda trading ve portföy yönetim departmanlarında çalıştı.

2004 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı'na başladı. Oyun teorisi ve strateji üzerine ek dersler aldı. Uluslararası ekonomik bütünleşme (serbest ticaret bölgesi, gümrük birlikleri, NAFTA, ortak pazarlar), politik ekonomi, merkantalizm ve liberalizm ile ekonomik entegrasyonların irdelenmesi üzerine çalışmalar yaptı. "Gümrük Birliği ve Nafta örnekleri ile küreselleşme bağlamında ekonomik entegrasyonlar" adıyla hazırladığı teziyle master eğitimini tamamladı. 

Yüksel İnşaat ve Sazaklar'ın ortaklığındaki Meksa Menkul Değerler'de Portföy Yönetim Departmanı'nı kurdu ve yöneticisi olarak 2005 yılına kadar finans sektöründe çalışmaya devam etti. Bu dönemde sermaye piyasalarıyla ilgili konularda ve ekonomik yayınlarda görüşlerine sıkça başvurulan kişiler arasında yer aldı.

2005 yılında Romanya'da demir hurdası ticareti üzerine bir şirket kurdu ve yerel yönetimlerle anlaşmalar yaptı. Romanya'dan Çin'e ve Rusya'ya metal hurdası sattı.

Salman, yine 2005 yılında yazılı ve görsel medyanın kurucu ortakları arasına girdi. Önce Forum Diplomatik gazetesinin, ardından Business Channel televizyonunun kurucu ortağı oldu. Business Channel, ekonomi ve finans kanalı olarak hayata geçti. Salman, 2007 yılında kanal hisselerinin büyük bölümünün satışını gerçekleştirdi. Ardından Haber 6 televizyonunda, bugünkü adıyla 6 News'ta, kanalın yayına çıkışına dek CEO olarak görev yaptı.

Mert Kerem Salman, şu anda bir İtalyan yatırım firmasının danışmanı olarak enerji sektörüne proje finansmanı sağlamaktadır. Öte yandan halen Business Channel'ın küçük hissedarı ve reklamcılık alanında tam hizmet ajansı olarak kurduğu Tamajans'ın başkanıdır.
Twitter sayfamız için tıklayınız.

YASAL UYARI: Kim Kimdir? tescilli bir markadır ve Web Sitesi 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununa uygun yayın yapmaktadır. www.kimkimdir.gen.tr adresinde yayınlanan yazılı, görüntülü içeriklerin ve fotoğrafların sahibi olan FORSNET'in Yazılı izini olmadan bilgi ve belgelerin tamamının kopyalanması, çoğaltılması ve izinsiz olarak başka sitelerde ve yerlerde kullanılması yasaktır. Alıntı olarak kısmi kullanımlarda her hangi bir sakınca yoktur.

Haberler
..::.. Yenilikler ..::..
Asker Biyografileri Yenilendi....Tıklayınız
Dizi Oyuncularının biyografileri sitemizde... Tıklayınız
Rektör biyografiler listesi için... Tıklayınız
Biyografi Arama için... Tıklayınız
Kurtlar Vadisi Dizisi oyuncuları için... Tıklayınız
Avrupa Yakası Dizisi oyuncuları için... Tıklayınız 

..:: En çok ziyaret edilenler ::..

Cem Yılmaz
Hülya Avşar
Fatih Sultan Mehmet
Doğu Perinçek
Usame Bin Ladin
Korkut Eken
Recep Tayyip Erdoğan
Mehmet Emin Karamehmet
Kadir İnanır
Adnan Menderes
Prof. Dr. Necmettin Erbakan
Uğur Mumcu
Madonna
Cameron Diaz
Sultan Mehmed Vahdeddin
Mimar Sinan
Turgut Özal
Alev Alatlı
İbn Sina
Ömer Muhtar
»Doğum Tarihi
16 Nisan 1973
»Doğduğu Ülke
Türkiye
»Kategorileri
İş Dünyas... / İş Adamları
İş Dünyas... / Firma Sah...
Bilişim / Programcılar
Basın-Yayın / Medya Sah...
İş Dünyas... / Yöneticiler


  Yeni Eklenenler
Bülent Forta
Ali Rıza Ersoy
Prof. Dr. Mehmet Ç...
Korg. Akın Öztürk
Koramiral Recep Bül...
Korg. Ümit Dündar
Yaşar Güler
Orgeneral Hulusi Akar
Orgeneral Yalçın A...
Necip Camuşcu

  Tanıdınız mı?
Tanıdınız mı?
Baki Davrak
Mehmet Ali Şahin
Necati Göksel
Prof. Dr. Mehmet Aydın

Osmanlı Web Sitesi -- tıklayınız
Atatürk Bilgi Bankası -- tıklayınız
Çanakkale Savaşları 1915 -- tıklayınız


  Bugün Doğanlar
Cengiz Topel
Tarık Buğra
Bergüzar Gökçe Korel
Salma Hayek
Ömer Lütfi Akad
Salih Memecan
Pınar Altuğ
Ertekin ÇolakKim Kimdir Biyografi Bankası
Kişiler Arama Görüşler Telif Hakları Kişi ekle E-posta Ana Sayfa
Copyright © 1998 - 2014 FORSNET
Bu site bir FORSNET yapımıdır - Bütün hakları saklıdır ©FORSNET